İHRACAT DANIŞMANLARI NEDEN ARAŞTIRMA YAPMALI?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Planı (YEP) kapsamında,ihracat hedefi 2019 yılı için 182 milyar dolar olduğunu açıkladı.

İhracat danışmanlığı olarak bizim bu hedefe ulaşmakta sorumluluğumuz çok büyük. İhracat danışmanlığı hizmetimizin büyük bölümünü pazar ve firma araştırması aşaması oluşturmaktadır.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Etiyopya, Güney Kore, Hindistan, Irak, İran, Japonya, Katar, Kenya, Meksika, Romanya, Rusya ve Ukrayna gibi hedef ülkelerine ihracat yapabilmek için ihracat danışmanlarının hangi ülkelere hangi malları ve hizmeti pazarlayacağını iyi bilmesi gerekir. Bunun için hedef pazarları araştırmalı, okumalı ve ihracat yapmak isteyen firmaları da bu düzeyde bilgilendirmek danışmanlığın en büyük görevidir.

Türkiye’nin 2017 yılı ihracat rakamlarına bakıldığında 15.119 milyon dolar ile Almanya’nın ilk sırada olduğunu görürüz. Otomotiv, hazır giyim, demir, makine, iklimlendirme, fındık, meyve-sebze ile kuru meyve ve mamulleri ürün gruplarını ithal eden Almanya gibi ülkelere daha fazla ihracat yapıp hedefimize ulaşmalıyız.

İhracat danışmanlığı olarak yeni Pazar, firma araştırmaları yaparak firmalarımızı bilgilendirecek, edindiğimiz bilgilerle yeni danışmanlar yetiştirecek, hedefe ulaşmakta ülkemize hizmet edeceğiz.

#ihracatdanışmanları #ihracat

Table of ContentsBir yanıt yazın