Türkiye'de Nişanlısı Ölen Cheshire'lı Adam Sağlık Turizmi Riskleri Konusunda Uyardı

Türkiye’de Nişanlısı Ölen Cheshire’lı Adam Sağlık Turizmi Riskleri Konusunda Uyardı

Warrington’dan Emma Morrissey, Temmuz 2022’de zayıflama ameliyatı sonrasında iç kanamadan öldü.

Türkiye’de zayıflama ameliyatı sonrası nişanlısı hayatını kaybeden adam, sağlık turizminin riskleri konusunda uyardı.

Jon Burt, 44 yaşındaki Emma Morrissey’in her zaman kilosuyla mücadele ettiğini ancak NHS’de obezite ameliyatı olma kriterlerini karşılamadığını söyledi. İngiltere’de yaklaşık dört kat daha pahalı olan tüp mide ameliyatı için Antalya’daki Termessos hastanesine gitti.

Warrington, Cheshire’dan Morrissey, 8 Temmuz 2022’de, bir cerrahın işlem sırasında karnını delmesinin ertesi günü iç kanamadan öldü.

Burt, onun ölümünün yurtdışında ameliyat olmanın olası tehlikeleri konusunda farkındalık yaratacağını umduğunu söyledi. “Umarım bir kişinin oraya gitmesini ve aynı duruma düşmesini önler” dedi.

“Araştırmanızı yapmalısınız, çünkü uygun bir hastane bulduk, ancak gittiğimiz yerden çok daha az titiz olan yerler de var ve başımıza gelenler göz önüne alındığında, içerdiği riskleri gerçekten düşünmelisiniz. ”

Dışişleri Bakanlığı’na göre Ocak 2019’dan bu yana Türkiye’ye yapılan medikal turizm gezileri sırasında en az 25 İngiliz vatandaşı hayatını kaybetti. Bu yıl en az üç vaka da dahil olmak üzere, kamuoyuna duyurulan birçok vakada obezite cerrahisi yer aldı.

Morrissey’in ölümüyle ilgili soruşturma sırasında Cheshire adli tabibi Jacqueline Devonish, iki çocuğu olan Morrissey’in Türkiye’de kendisini öldüren “büyük kanama” nedeniyle değil, doğal sebeplerden öldüğünün bildirilmesini eleştirdi.

Geçen ay adli tabip ayrıca Morrissey’in prosedüre uygun olup olmadığını kontrol etmeden operasyonu düzenleyen Warwickshire merkezli Regenesis Health Travel firmasına gelecekteki ölümlerin önlenmesine yönelik bir rapor yayınladı.

Burt, Morrissey ile birlikte Türkiye’deki hastanelerle ortaklığı olan Regenesis aracılığıyla rezervasyon yaptırmadan önce İngiltere’de ve yurt dışında kilo verme ameliyatlarını kapsamlı bir şekilde araştırdıklarını söyledi. Kendisini “medikal turizm yoluyla daha geniş bir insan kesimine uygun maliyetlerle kaliteli sağlık hizmeti sunmak” olarak tanımlıyor.

Morrissey 19 kg (3.) fazla kiloluydu ancak hastaların BMI’sının 40 veya daha fazla olması veya BMI’nın 35 ile 40 arasında olması ve obeziteyle ilişkili bir duruma sahip olması gereken NHS’de ameliyat olmaya uygun değildi.

Birleşik Krallık’ta özel bir operasyonun maliyeti yaklaşık 12.000 £‘dur. Çift, Regenesis’e dönüş uçuşları ve her ikisi için de beş günlük konaklama dahil olmak üzere 2.800 £ ödedi.

Burt, Birleşik Krallık’taki bazı seyahat acentelerinin, ofis blokları olduğunu keşfettiği denizaşırı yerlerde ameliyatı tavsiye ettiğini öğrendiğinde şok olduğunu söyledi. Çift, yerel halka hizmet veren nispeten yeni bir özel hastane olan Termessos’u seçerken kendini güvende hissetti.

Burt, Morrissey’in dört saat sonra ameliyathaneden dönmemesi üzerine endişelendiğini söyledi. Cevaplar için baskı yaptıktan sonra, kadının kanama geçirdiğini ve aslında üç saattir yoğun bakımda kaldığını öğrendi.

Cerrah, Morrissey bir dizi kalp krizi geçirdiği için gece boyunca Burt’e onun durumu hakkında bilgi verdi. “Sürekli şunu söyleyip duruyordu: ‘Çok ağır hasta. Bu çok çok ciddi” dedi Burt. “Bu sadece bir bekleme ve bekleme durumuydu. Ama yüzünde görebiliyordum, ne kadar endişeli olduğunu görebiliyordum.

Morrissey, Burt’un ona evlenme teklif etmesinden üç hafta sonra öğle yemeğinde öldü. Morrissey’in cesediyle birlikte İngiltere’ye geri döndüğünde, sipariş ettikleri bir düğün dergisinin kapılarının önünde beklediğini gördü. “Seni etkileyen her zaman küçük şeylerdir” dedi.

Burt, Morrissey’in arkadaşlarının ve ailesinin onun ölümüyle “kesinlikle yok edildiğini” söyledi. “Emma buradaki topluluğun büyük bir parçasıydı. Hala mahalleye gittiğimde insanlar gelip şöyle diyor: ‘Emma çok hoş bir kızdı, birlikte çok mutlu görünüyordunuz.’ Bütün bunların parçalanması gerçekten yıkıcı. Hala uyuşmuş durumdayım ve oldukça güçlü bir insanım. Şu anda bile ileriyi düşünemiyorum” dedi.

Morrissey’in bakımındaki bazı sorunları ancak Türk cerrahın katılmadığı soruşturma sırasında öğrendi. Adli tabip, Regenesis’i “Emma’nın tüp mide ameliyatına uygun olduğuna dair kendilerini tatmin edecek hiçbir bağımsız araştırma yapmadığı” ve “belirsiz” ön değerlendirme soruları sorduğu için eleştirdi.

Devonish ayrıca Türkiye’de ne şirket, ne hastane, ne de sağlık bakanlığı tarafından “ameliyat masasındaki ölüme ilişkin soruşturma yapıldığına dair bir kanıt bulunmadığını” söyledi.

Burt, Regenesis gibi aracı şirketlerin NHS ile daha fazla veri paylaşması gerektiğine inanıyor. Şöyle dedi: “Birleşik Krallık dışındaki hastaneler hakkında hiçbir şey yapılamaz ancak sevdiklerimize ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Herkesin bilinçli karar verebilmesi için en azından istatistiklerin olması gerekiyor. Prosedürleri düzenleyenlerin NHS ile veri paylaşımında bulunması gerekseydi, yurtdışında olup bitenleri daha iyi anlayabilirdik.”

Regenesis yorum yapmak istemediğini söyledi.

… insanların Guardian’ı desteklememeyi seçmelerinin iyi bir nedeni var .

Şu anda herkesin haber almak için para ödemesi mümkün değil. Bu nedenle gazeteciliğimizi herkesin okumasına açık tutmayı tercih ediyoruz. Eğer bu sizseniz, bugün Türkiye’den bize katılırken lütfen ücretsiz okumaya devam edin .

Ancak eğer yapabiliyorsanız, bugün bizi desteklemeyi seçmeniz için üç iyi neden var.

1. Son derece bağımsızız ve kendi gündemimizi belirliyoruz; bu, medyanın ele geçirildiği ve tehlikeye atıldığı bir Avrupa’da giderek artan bir nadirliktir.

2. Korkusuz, araştırmacı gazeteciliğimiz, Avrupa’da ve ötesinde, zengin ve güçlülerin gittikçe daha fazlasının yanına kâr kaldığı bir dönemde, inceleme gücümüzdür.

3. Brexit’ten bu yana, daha az değil, daha fazla Avrupalı ​​olduk ve şimdi yeni bir Avrupa versiyonunu başlattık. Kıtada bir dizi yeni muhabir kiraladık, Avrupa meseleleri hakkında yılda binlerce makale yayınlıyoruz ve Atlantik’ten Karadeniz’e, Arktik’ten Akdeniz’e kadar Avrupa’da yaşayan yaklaşık 180.000 destekçimiz tarafından finanse ediliyoruz. Türkiye’de.

İster küçük bir meblağla ister daha büyük bir meblağla Guardian’ın gazeteciliğine gelecek yıllar boyunca güç vermeyi seçin. Yapabiliyorsanız, lütfen bizi aylık olarak yalnızca 2 €’dan destekleyin. Kurulumu bir dakikadan az sürer ve açık, bağımsız gazeteciliği destekleyerek her ay büyük bir etki yarattığınızdan emin olabilirsiniz. Teşekkür ederim.

Türkiye’de Nişanlısı Ölen Cheshire’lı Adam Sağlık Turizmi Riskleri Konusunda Uyardı

#emmamorrisey #guardian #nhs #obeziteBir yanıt yazın