YURTDIŞINA YERLEŞMEK

Yurtdışında çalışma hayalleri olan birçok insan ya bunu erteliyor ya da zor olduğunu düşünerek vazgeçiyor. Aslında doğru bir rehberlik ve kariyer planıyla yurtdışında çalışmak o kadar zor değil. Önemli olan kendinizi yeniliğe ne kadar açtığınız ve ayak uydurabildiğiniz. Yeni bir dil öğrenmeye nasıl bakıyorsunuz? Farklı kültürleri tanımak, iyisiyle kötüsüyle ‘ben burada yaşarım’ deme noktasına ne kadar yakınsınız?

Yurtdışında Çalışmak

Evet yurtdışına çıkmak, gezmek, keşfetmek her zaman güzel gelecektir. Fakat gezilerin bir son kullanma tarihi olur ve sonunda evinize dönersiniz. Yurtdışına yerleşip orada bir hayat kurmaksa daha büyük bir adımdır. Ya kariyerinizi taşınmak istediğiniz ülkeye göre yönlendireceksiniz ya da kariyerinize uygun ülkeler arasında seçim yapacaksınız. İnce eleyip sık dokulacak bir konu diyelim ve yavaştan başlayalım.

Yepyeni bir kültürü tanımak, alışmak ve orada devam etmek isteyenler için bir sonraki başlığımızda önerilerimiz mevcut, okumaya devam edelim.

Yurtdışında Çalışmak İsteyenler İçin Kariyer Önerileri Nelerdir?

Yurtdışında çalışmak için dil, iletişim, girişimcilik gibi bazı yönlerinizi geliştirmeniz gerekebilir. O halde önerilerimize detaylıca göz atalım.

Dilinizi olabildiğince geliştirin

Yurtdışında bir kariyer planı için olmazsa olmaz diyebilir miyiz? Özellikle İngilizcenizin iyi seviyede olması insanlarla iletişiminizde ve çalıştığınız işte oldukça önemli. Gittiğim yerde nasılsa öğrenirim, diyebilirsiniz ki mutlaka öğrenilir. Fakat gitmeden önce ne kadar iyi bir seviyeye getirirseniz yurtdışında o kadar üstüne koyabilir ve vakit kazanabilirsiniz. Üstelik ikinci yabancı bir dil daha edinerek kariyerinize önemli basamaklar atlatabilirsiniz. Günümüzde sadece İngilizce bilmek önemli bir olay olmaktan çıktı, biliyorsunuz. Artık CV’lerde bundan fazlası isteniyor. Özellikle gittiğiniz ülkenin dilini en azından A2 seviyesinde bilmeniz oldukça etkili olacaktır.

Yurtdışında Çalışmak İsteyenler İçin Kariyer Önerileri, Yurtdışında Çalışmak İsteyenler İçin Kariyer Önerileri nelerdir, Yurtdışında Çalışmak,

Gönüllülük işleri gibi çeşitli programlarla başlayabilirsiniz

Ben para kazanmak istiyorum gönüllülük işinde ne yapabilirim?’ diyebilirsiniz. Bir sonraki başlıkta birkaç programa yer vedik, göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Olaya kısa süreliden çok uzun vadeli bakmalısınız. Bir gönüllülük işi sizin yurtdışında çalışma yolunuzu açabilir, fırsatlar yaratmanıza imkan verebilir. Henüz kariyerinin çok başında olanlar için de dilini geliştirme, yeni kültürler tanıma gibi birçok deneyim sunabilir. Yaşamak istediğiniz ülkeyi bu sayede daha iyi tanıyabilirsiniz. Yeni mezunlar için vizyonlarının gelişmesinde oldukça fark yaratacak bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok farklı alanda sertifikalar alarak donanımlı hale gelin

Mesleğinizle ilgili alabileceğiniz kadar sertifika alıp özgeçmişinize yazmanızı tavsiye ederiz. Bu sertifikaların yurtdışı geçerliliği olması önemli bir ayrıntı, atlamayalım. Sizin gibi yüzlerce insan aynı iş için başvuruyor olabilir. Fark yaratmanız gereken noktada bu sertifikalar işinize yarayacaktır. Dijitalleştiğimiz bu yıllarda online olarak birçok sertifikaya sahip olma imkanınız varken değerlendirin deriz. Enstitümüzde de ileri excel eğitimi, yabancı dil eğitimleri gibi oldukça önemli kurslar yer almakta ve uluslararası geçerli sertifikalar sunulmaktadır.

Yeniliğe ve farklılığa alışın

Uzun süreli bir kariyer planınız varsa yaşayacağınız ülkenin kültürünü bilmeniz, insanlarını tanımanız çok önemli. Gitmeden önce araştırabilir veya önce seyahat amaçlı giderek yerinde bilgileri edinebilirsiniz. Vatandaşlık alma gibi bir düşünceniz varsa da ülkenin tarihini bilmeniz yine çok önemli olacaktır. Manevi anlamda düşünürsek de yaşayacağınız yere ‘evim’ demeniz için oraya ısınmanız gerekir. Orada rahat hissedebilmeli, yabancılık hissini yavaş yavaş atabilmelisinizdir. İç huzurunuz işinize de yansıyacaktır. Bu yüzden kariyerinizi geliştireceğiniz ülkeyi iyi tanıyın ve kararınızı iyi değerlendirin.

Yurtdışında yaşamak için temel bilgilere sahip olun

Çalışma izni nasıl alınır, vize işlemleri nasıl başlatılır, kimlerle iletişime geçilmeli ve daha birçok soru çıkacak karşınıza. Hepsini çözebilecek seviyeye gelmiş olun. Nereye başvurmanız gerektiğini ve nerelere güvenebileceğinize dair araştırmalar yapın. Kısacası sudan çıkmış balığa dönmeyin diye tüm bilgileri edinin. Gittiğiniz ülkede almanız gereken izinleri de öğrenmeyi unutmayın. Günlük yaşamla ilgili merak ettiğiniz sorulara orada yaşayan insanlarla iletişime geçerek cevaplar bulabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışmak İsteyenler İçin Çeşitli Programlar

Yurtdışında kariyer planlaması yapmak isteyenler için işlerini kolaylaştırabilecek veya iyi başlangıç fırsatları sunabilecek bazı programlardan bahsedeceğiz.

Work and Travel

Work and Travel yurtdışında çalışmak isteyenler için iyi bir başlangıç fırsatı sunar. Evet başta uçak bileti, vize ücreti, aracı şirkete ödenen meblağlar gibi dezavantajları olduğu doğru. Fakat gittiğinizde birden fazla işte çalışma şansına aynı zamanda da gezme fırsatına sahip olacaksınız. Dilinizi geliştirmek, oradaki kültürü özümsemek ve kariyerinizi orada devam ettirip ettirmek istemediğinize karar vermek için güzel bir program diyebiliriz.

Greenforce

Çevreci bir ruha sahip olanlar ve doğayı korumak için fırsat arayanlar için oldukça iyi bir program diyebiliriz. Greenforce, birçok yer gezebileceğiniz aynı zamanda gönüllü çalışarak doğaya hizmet edeceğiniz bir fırsat sunuyor. Gönüllülük işleri olduğu gibi uzak yerlere gitme şansınız da oluyor. Masrafları kendiniz karşılasanız da çalıştığınız sürede bu parayı çıkartabiliyorsunuz. Yani bu program uzun süreli bir kariyer ve paradan çok yurtdışını keşfedebileceğiniz, yeni kültürleri tanıyabileceğiniz bir kuruluş.

Yurtdışında Çalışmak İsteyenler İçin Kariyer Önerileri, Yurtdışında Çalışmak İsteyenler İçin Kariyer Önerileri nelerdir, Yurtdışında Çalışmak,

Workaway

Yurtdışında çalışmak isteyenler için yine ön keşif, hazırlık ve adapte sürecinde yardımcı olabilecek bir program. Workaway, gönüllülük esaslı işleri bünyesinde barındıran bir topluluk. Bu topluluğa başta üye oluyorsunuz daha sonra istediğiniz ülkede istediğiniz işleri sıralıyorsunuz. Size uygun yer ve iş varlığında gerekli işlemler yapılıyor. Orada günlük belli bir saatlik iş karşılığında konaklamanız ve yemeğiniz karşılanıyor. Onun dışında ikinci bir iş yapabilir, gezebilir veya mesleğinizle ilgili orada neler yapabileceğinize karar verebilirsiniz.

Avrupa Gönüllülük Hizmeti

Gençlere yönelik 17-30 yaş aralığını kapsayan bir programdan bahsedeceğiz. İsminden de anlaşılacağı üzere gönüllülük projeleri içeriyor. Fakat yurtdışındaki yeme-içme, konaklama, vize, sigorta gibi tüm ücretleri kurum tarafından karşılanıyor. Bu programımız gençlerin dilini geliştirmeleri, yeni kültürleri tanımaları ve çalışma yeteneklerini geliştirebilmeleri için oldukça uygun. Unutmayalım ki iyi bir kariyer için en önemli şey her zaman gelişime ve yeniliğe açık olmaktır.

SAM Academy

Bir dijital müşteri deneyim platformu olan Insider’in başlattığı bir proje SAM Academy. Öncelikle İstanbul’daki ofislerinde bir yıl eğitim veriliyor ve sonrasında yurtdışındaki ofislerinde çalışma fırsatları sunuluyor. Fakat akademiye başvurmadan önce 2 yıllık bir tecrübe gereksinimi var. Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak isteyenler için oldukça iyi bir fırsat diyebilir miyiz?

Yurtdışında Çalışma Kararı Nasıl Verilir?

Yurtdışına yerleşip orada bir hayat kurmak büyük bir adımdır. Ya kariyerinizi taşınmak istediğiniz ülkeye göre yönlendireceksiniz ya da kariyerinize uygun ülkeler arasında seçim yapacaksınız. Bu kararı verirken birçok açıdan durumunuzu değerlendirmeniz gerekir.

Yurtdışında Çalışmak İsteyenler İçin Kariyer Önerileri Nelerdir?

Yurtdışında çalışmak için dil, iletişim, girişimcilik gibi bazı yönlerinizi geliştirmeniz gerekebilir. Yeniliğe ve farklılığa alışıp yaşamak istediğiniz yerle ilgili temel bilgilere sahip olmalısınız. Yaşamak istediğiniz yeri tanımak için gönüllülük işleri gibi çeşitli programlarla başlayabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışmak İsteyenler İçin Çeşitli Programlar Nelerdir?

Yurtdışında kariyer planlaması yapmak isteyenler için işlerini kolaylaştırabilecek veya iyi başlangıç fırsatları sunabilecek bazı programlar vardır. Bunlardan biri ‘Work&Travel’. Dilinizi geliştirmek, oradaki kültürü özümsemek ve kariyerinizi orada devam ettirip ettirmek istemediğinize karar vermek için güzel bir programdır.

#Yurtdışına Yerleşmek #Kariyer #Çalışma İzni

Table of ContentsBir yanıt yazın